Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Rowerzysta”. Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie rowerzystów poruszających się po drodze, trzeźwość kierujących, ale również na zachowanie kierowców wobec kierujących jednośladami.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec cyklistów.

W minionym tygodniu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Rowerzysta”. Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie rowerzystów, trzeźwość kierujących ale również na zachowanie kierowców wobec kierujących jednośladami.

Mundurowi skontrolowali 42 pojazdów w tym 21 rowerzystów. W 20 przypadkach cykliści naruszyli przepisy ruchu drogowego m.in. poprzez przejeżdżanie wzdłuż przejść dla pieszych za które ukarani zostali mandatami karnymi.

Podczas akcji policjanci zatrzymali 4 rowerzystów, którzy pili wcześniej alkohol. Rekordzistą okazał się 68-letni rowerzysta, którego policjanci zatrzymali na drodze w miejscowości Jadachy w gminie Nowa Dęba. Badanie urządzeniem, wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Za popełnione wykroczenie 68-latek został ukarany wysokim mandatem karnym.

Rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  •  zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

  •  opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  •  warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

  •  Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.
  •  Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.
  •  Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj