A więc – jest! Pomimo wojny, dotykających wszystkich nas kryzysów i wielu innych przeciwności, w poniedziałek, 27 czerwca, w Sandomierzu oficjalnie startuje 19. edycja Festiwalu Filmów- Spotkań NieZwykłych!

Co więcej, w czasach kiedy wszyscy ograniczają, zmniejszają, redukują, my wręcz przeciwnie – powiększamy. Bo choć, jako się rzekło, festiwal oficjalnie zaczyna się w poniedziałek, na projekcje, spotkania i warsztaty zapraszamy już dwa dni wcześniej, od soboty, 25 czerwca!
Jak co roku, w festiwalowym tygodniu (27.06-3.07) będzie można obejrzeć na naszym festiwalu znakomite filmy fabularne i dokumentalne, spotkać niezwykłych gości, wziąć udział w pasjonujących spotkaniach i dyskusjach oraz posłuchać kapitalnej muzyki. Radosnym i ważnym elementem jest obecność licealistów z Gildii Szkół NieZwykłych oraz studentów tworzących Gazetę NieZwykłą, czyli młodych osób, które współtworzą nasz Festiwal, są jego częścią i w jakimś stopniu także przyszłością. W ramach programu Erasmus+ odwiedzą nasz festiwal goście z Serbii, Słowenii i Finlandii, a warsztaty filmowe poprowadzi Dorota Kędzierzawska.
Stałym punktem naszego festiwalu są spotkania z niezwykłymi gośćmi. W tym roku będą to m.in. Janina Ochojska, Andrzej Seweryn i Michał Rusinek. Z kolei Katarzyna Stanny i Leszek Mądzik przyjadą na wernisaże swoich wystaw. Nie może oczywiście zabraknąć spotkań z twórcami filmowymi: Dorota Kędzierzawska, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska, Andrzej Seweryn, Stanisław Zawiśliński to tylko
niektórzy nasi goście.
Oczywiście są także filmy: od znanych hitów (“C’mon c’mon” Mike’a Millsa, “Matki równoległe” Pedro Almodovara, “Drive My Car” Ryusuke Hamaguchi), przez poruszający “Donbas” Sierhija Łoźnicy i nagradzany pełnometrażowy dokument “Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, po filmy z Warszawskiej Szkoły Filmowej i Studia Munka oraz filmy dla dzieci. Natomiast pierwsze dwa wieczory lipca bierze we władanie festiwalowa muzyka: w piątek subtelne, poetyckie nastroje zapewni Magda Umer, która wcześniej wraz z wszystkimi chętnymi weźmie udział w biciu rekordu Polski w śpiewaniu piosenki poetyckiej. Następnego dnia na dziedzińcu sandomierskiego zamku zabrzmią ostrzejsze dźwięki, które zapewni nam VooVoo.
Nabroiło się, prawda?
Nie zapomnieliśmy też o gościach z Ukrainy dla których przygotowaliśmy specjalne punkty programu. W ten sposób chcemy podkreślić solidarność z osobami uciekającymi przed wojną, a zarazem ofiarować im chwile spokoju i wytchnienia, które pozwolą im oderwać się od
traumatycznej rzeczywistości i wspomnień. W zeszłym roku, w dniu 80. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, który podobnie jak my poszukiwał „niezwykłości w codzienności”, z lekkim przymrużeniem oka proklamowaliśmy 27 czerwca Światowym Dniem Niezwykłości. Chcieliśmy zorganizować wydarzenie, które nie tylko będzie integrowało społeczność festiwalową, ale przekaże ważne dla nas treści. Bowiem od początku istnienia imprezy “naszym celem jest zwrócenie uwagi na najważniejszą wartość w życiu każdego człowieka: na relacje. Relacje międzyludzkie, relacje ze światem przyrody, ale także z kulturą i sztuką we wszystkich jej przejawach. Dzięki temu budujemy harmonię,
uważność, autentyczność i wewnętrzną spójność – relacje z samym sobą.” Taka właśnie jest nasza misja.
W ubiegłym roku głównym hasłem festiwalu było wezwanie “Lubmy się… choć trochę” będące parafrazą tytułu piosenki Wojciecha Młynarskiego. Wspólnie śpiewając ją towarzystwie ponad 200 osób, pobiliśmy rekord Polski. W tym roku podtrzymując tę “nową, świecką tradycję” oraz fascynację aktualnością tekstów poety, zaśpiewamy wraz z Magdą Umer “Jeszcze w zielone gramy”. I z radością wyślemy w świat płynące z tej piosenki przesłanie. Czy też zagracie z nami w zielone?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj