Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta Tarnobrzega radni podjęli uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega trzem mieszkańcom: Zofii Trochimowicz-Wardze, Włodzimierzowi Papiernikowi oraz Eugeniuszowi Gutmanowi.

Zofia Trochimowicz-Warga jest przewodniczącą Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pani Zofia przed wielu laty zainicjowała i doprowadziła do powstania Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu dla młodzieży która pozostawała w domach, stwarzając im możliwość rozwoju i wsparcie dla rodziców. Pani Zofia Trochimowicz – Warga od wielu lat działa na rzecz lokalnej
społeczności, dbając o dobro w szczególności osób z niepełnosprawnościami wspierając ich rodziny. O przyznanie Zofii Trochimowicz-Wardze tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega wnioskowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tarnobrzegu.

Włodzimierz Papiernik pochodzi z bardzo patriotycznej rodziny. Ojciec Bolesław w 1914 roku wstąpił jako ochotnik do I Brygady Legionów Polskich. Walczył na wielu frontach I i II Wojny Światowej. Matka była zaangażowana w konspiracje podczas II Wojny Światowej. Wybuch II Wojny Światowej sprawił, że Włodzimierz Papiernik już we wrześniu 1939 roku wstąpił do Pogotowia Harcerskiego. Wspierał walczących donosząc żywność i amunicję. Jako harcerz uczestniczył w akcjach dożywiania rannych żołnierzy. Po wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczył w walkach z bronią w ręku. Po upadku powstania został wywieziony do Niemiec. Pod koniec września 1945 roku wrócił do Polski. Po powrocie do zrujnowanej Warszawy szybko zaangażował się w konspirację. W Tarnobrzegu, do którego trafił w latach 90. uczestniczył w tworzeniu struktury Związku Sybiraków. Przez wiele lat szefował tej organizacji. Należał do fundatorów pomnika Sybiraków umieszczonego na tarnobrzeskim Cmentarzu Wojennym. Mimo sędziwego wieku Włodzimierz Papiernik cieszy się zdrowiem. Do dnia dzisiejszego zawsze uczestniczy w patriotycznych uroczystościach, spotyka się z uczniami szkół, mieszkańcami naszego miasta, będąc żywą lekcją historii. O przyznanie Władysławowi Papiernikowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega wnioskowało Stowarzyszenie Patriotyczny Tarnobrzeg.

Z kolei o uhonorowanie Eugeniusza Gutmana tym tytułem wnioskował Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz grupa radnych. Dr Eugeniusz Gutman to zasłużony pracownik przemysłu siarkowego w Polsce. Bogate doświadczenie kierownicze zdobywał jako dyrektor Krośnieńskich Hut Szkła, skąd przybył do Tarnobrzega i w 1971 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”. Piastował tę funkcję do 1979 roku. Okres ten należy do czasów największego rozkwitu KiZPS i naszego miasta. Był gorącym zwolennikiem wydobycia siarki metodą podziemnego wytopu, co bardzo podnosiło stopień czystości pozyskiwanego materiału i dynamizowało wzrost wydobycia surowca. Był promotorem KiZPS „Siarkopol” nie tylko w Polsce ale i rozległych zakątkach świata. Skutecznie i rozmachem wspierał powstawanie nowych osiedli w Tarnobrzegu. Nie obojętne mu było, oprócz podnoszenia statusu ekonomicznego tarnobrzeskich rodzin, wspieranie rozwoju kultury, sportu i rekreacji w siarkowym grodzie, który z biednego niegdyś galicyjskiego miasteczka za przyczyną odkrycia przez prof. Pawłowskiego złóż siarki i dynamicznego rozwoju demograficznego wyrastało na małą aglomerację i stolicę województwa.

Uchwały te radni przyjęli jednogłośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj