Codziennie do Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu trafia około 30 osób chcących zarejestrować nowo kupiony samochód. Wydział załatwia również szereg innych spraw, w miarę możliwości poza kolejką do rejestracji aut. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu,na szczęście długie kolejki i wystawanie przed drzwiami budynku to już przeszłość.

Kilka tygodni temu przeżyliśmy prawdziwy paraliż wydziału – przyznaje jego naczelnik Krzysztof Idźkowski. – Wszystkiemu był winien koronawirus, którym zaraziło się trzy osoby, łącznie ze mną. Dwie spośród tych trzech osób pracowały przy rejestracji pojazdów, był to więc duży problem, ale na szczęście przejściowy, choć nie da się ukryć, że grono niezadowolonych rzeczywiście było spore. Dziś sytuacja jest już opanowana, a zaległości nadrobione bo, jak podkreśla naczelnik Idźkowski, Wydział Komunikacji i Transportu pracuje tak, by każdy kto w danym dniu zechce zarejestrować pojazd, mógł to zrobić.

Ideałem by było, gdybyśmy umawiali się na konkretną godzinę z każdym zainteresowanym, ale na razie znaleźliśmy inny sposób, by utrzymać porządek w kolejce po usługę. Wydajemy numerki, a dla tych którzy muszą poczekać na swoją kolej mamy wygodną, przestronną poczekalnię, w której są stoliki, krzesełka i interkom, dzięki któremu możemy zapraszać kolejnych petentów oraz stolik z formularzami, które na miejscu można spokojnie wypełnić.

W tarnobrzeskim starostwie pojazd można zarejestrować tylko osobiście, bo jak podkreśla Krzysztof Idźkowski, ustawodawca wymaga, by osoba składająca wniosek o zarejestrowanie zrobiła to osobiście, podpisała go w obecności pracownika i złożyła oryginały dokumentacji oraz tablice rejestracyjne (jeśli pojazd był już rejestrowany).

Nawet jeśli w innych wydziałach komunikacji można przesłać drogą elektroniczną dokumenty rejestracyjne w formie skanów do weryfikacji to i tak oryginały trzeba będzie donieść – informuje Krzysztof Idźkowski. – My nie prowadzimy praktyk wstępnych weryfikacji, bo nawet jeśli w dniu przesłania wszystko jest w jak najlepszym porządku, to do czasu dostarczenia oryginałów może się coś zmienić, zdezaktualizować, chociażby termin ważności dowodu rejestracyjnego i wtedy cała wstępna weryfikacja staje się nieaktualna. Takich pułapek może być więcej i na pewno nie służą one niczemu dobremu.

Wyjątek stanowią nowe pojazdy, ponieważ od 4 czerwca tego roku salony sprzedaży mogą na prośbę kupującego zarejestrować nowy pojazd online za pomocą odpowiedniego formularza wysyłając elektronicznie wniosek i wymagane załączniki, a odbiór dokumentów i tablic rejestracyjnych może być zrealizowany przesyłką kurierską.

Dotychczas w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu nie pojawił się jeszcze klient, który skorzystał z takiej formy rejestracji. Jeśli jednak znajdzie się chętny, w takiej sytuacji, podobnie jak w każdej innej dotyczącej rejestracji pojazdu, należy pamiętać, że w dniu zarejestrowania musimy także ubezpieczyć pojazd. Wszelka zwłoka w ubezpieczeniu grozi wysoką karą. Pracownicy wydziału pamiętają historię jednego klienta, który zarejestrował swoje auto w piątek przed tuż godziną 15, a do ubezpieczyciela trafił w poniedziałek, za co za zwłokę zapłacił 780 złotową karę.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj