Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę obrazów, jednego z najwybitniejszych i najsłynniejszych polskich artystów – Rafała Olbińskiego. Wystawa będzie czynna od 7 lutego do końca marca 2021 roku.

Rafał Olbiński, rocznik 1943, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od lat studenckich zajmował się grafiką i plakatem, uczestnicząc w wielu polskich i międzynarodowych wystawach. Był autorem oprawy graficznej magazynu “Jazz Forum”. Projektował okładki płyt m.in. K. Klenczona i Breakautów. W 1981 wyjechał z Polski i osiadł w Nowym Jorku, gdzie debiutował okładką do pisma “Psychology Today”, a następnie współpracował z najbardziej prestiżowymi czasopismami amerykańskimi i europejskimi(“Newsweek”, “Time”, “Business Week”, “The New York Times”, “Atlantic Monthly”, “Playboy”, “New Yorker”, “Omni”, „Der Spiegel”). Od 1985 roku wykładał w School of Visual Arts w Nowym Jorku. W 1994 otrzymał paryską nagrodę za najbardziej pamiętny plakat roku (International Oscar for the World’s Most Memorable Poster “Prix Savignac 1994”). W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację, a rok później wygrał konkurs na plakat “Nowy Jork – stolica świata”. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku. W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę “Premio Divina Guilia” za wybitny wkład do sztuki współczesnej.

Rafał Olbiński jest także twórcą licznych plakatów teatralnych i operowych m.in. dla New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Jest autorem scenografii do „Don Giovanniego” w Operze Filadelfijskiej, oraz 30 metrowej kurtyny dla Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Artysta projektuje również plakaty dla wielu prestiżowych instytucji międzynarodowych.

Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art na cześć obchodów Dnia Ziemi. Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.

„Olbiński jest malarzem-poetą, który przedstawia obraz naszego świata przy wykorzystaniu szerszej refleksji” – Anne-Julie Belmont, Universe of Arts, Paryż.
„Nieokiełznana wyobraźnia i świetna technika pozwalają widzieć w nim jednego z najbardziej znanych współczesnych surrealistów”-„New Yoker”.

Źródło: MHMT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj