Dziś 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Jest to święto pełne nostalgii i zadumy. Tego dnia odwiedzamy groby swoich bliskich. W tym roku jest jednak inaczej – zostaliśmy w domach. Od 31 października do 2 listopada cmentarze są zamknięte. Część osób zapala jednak znicze i zostawia kwiaty przed cmentarnymi bramami. Jedyny sposób, aby odwiedzić dziś tarnobrzeskie cmentarze, to obejrzeć je na zdjęciach. Prezentujemy więc fotografie Cmentarza Komunalnego w Sobowie, Cmentarza Parafii pw. Wniebowzięcia NMP, Cmentarza Parafialnego w Miechocinie, Cmentarza na Piaskach oraz Cmentarza Wojskowego (fotografie zostały wykonane dzisiaj).

Cmentarz Komunalny w Sobowie

To obecnie główny cmentarz miasta, na którym dokonuje się większości nowych pochówków. Cmentarz powstał na początku lat 90. Cmentarz znajduje się w tarnobrzeskiej dzielnicy Sobów, otoczony Lasem Zwierzynieckim. W 2009 r. wybudowano Kaplicę Wszystkich Świętych, w której opiekę duszpasterską sprawują księża serbinowskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy (info: www.tarnobrzeg.pl).


Cmentarz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. A. Mickiewicza

Najpopularniejszym cmentarzem w Tarnobrzegu jest cmentarz parafialny przy ul. Mickiewicza. Nekropolia, na której terenie znajduje się wiele grobów. W części z nich spoczywaj ciała osób, które zasłużyły się dla miasta i zapisały się w jego historii. Na cmentarzu parafialnym znaleźć można wiele pięknych nagrobków. Doskonale zachowane inskrypcje, piękne rzeźby i żłobienia w kamieniu są bardzo powszechne. Nadgryzione przez ząb czasu nagrobki są z biegiem czasu restaurowane (info: www.tarnobrzeg.pl).


Cmentarz Parafii pw. Marii Magdaleny w Michocinie

Początki parafii sięgają czasów piastowskich. Miejscowa tradycja upatruje fundatora pierwotnej świątyni w księciu Henryku Sandomierskim, który jakoby w podzięce za szczęśliwy powrót z wyprawy krzyżowej wystawił tu niewielką drewnianą kaplicę (ok. poł. XII w.). Z czasem Miechocin stał się jedną z największych parafii archidiakonatu sandomierskiego (w XIV w. przynależało do niej 14 wiosek). W XVI w. ziemie parafii przeszły na własność rodziny Tarnowskich, która na parafialnych gruntach założyła miasto Tarnobrzeg (info: www.tarnobrzeg.pl).

Cmentarz Wojskowy

Założony został w 1915 roku. Znajduje się przy ulicy Targowej. To tutaj odbywają się uroczystości związane z obchodami wybuchu I i II wojny światowej. Na tym cmentarzu pochowany został między innymi porucznik Józef Sarna – dowódca oddziałów walczących w 1939 roku w okolicach Skalnej Góry.

W tym roku, w związku z zaistniałą sytuacją, tarnobrzeżanie nie wzięli również udziału w tradycyjnej kweście, z której datki przeznaczane były na renowację cmentarza na Piaskach – najstarszej tarnobrzeskiej nekropolii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj