Miasto Tarnobrzeg wznawia akcję “W samo południe”, przypominamy o wciąż aktywnym “Telefonie dla seniora”. Miasto reaguje na kolejne ograniczenia mające na celu zapanowanie nad epidemią koronawirusa.
– W sytuacji wprowadzenia kolejnych ograniczeń, które są konieczne dla zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa, a które dotykają głównie osoby powyżej 70. roku życia, chcę zapewnić, że nie pozostawimy naszych seniorów bez pomocy. Podobną sytuację przerabialiśmy wiosną, wtedy podołaliśmy, damy radę więc i teraz. Wznawiamy akcję “W samo południe”, w którą zaangażowani będą strażacy ochotnicy. Przypominamy też o akcji “Telefon dla seniora”, którą koordynuje MOPR – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.
Akcja “W samo południe” rusza już od jutra, 24 października. Jak poprzednio, zaangażowały się w nią wszystkie tarnobrzeskie Ochotnicze Straże Pożarne. Strażacy każdego dnia w południe ruszą na objazd osiedli podmiejskich. Znakiem, że należy do któregoś domostwa zaglądnąć, że potrzeba jest pomoc, ma być biały materiał wywieszony na bramie. Podobnie jak wiosną, akcja nie ograniczy się wyłącznie do seniorów. – Pomoc, w tym trudnym czasie, musimy nieść nie tylko seniorom. Wsparcia mogą potrzebować osoby spoza grupy wiekowej 70+, a mianowicie osoby schorowane, niepełnosprawne czy samotni rodzice – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Jednocześnie zwraca się z prośbą, by traktować tę formę pomocy bardzo poważnie i nie zwracać się do OSP w błahych sprawach. Kolejna prośba dotyczy społecznej odpowiedzialności. – Proszę, nie narażamy strażaków na zakażenie koronawirusem. Każdy, kto zauważy u siebie niepokojące objawy, powinien zadzwonić do lekarza, a nie wzywać strażaków – apeluje prezydent.
Akcja “W samo południe” nie obejmuje centrum miasta, gdyż mieszkańcom bloków, mającym sąsiadów dosłownie za ścianą, łatwiej liczyć na sąsiedzką pomoc. Mimo wszystko, z myślą głównie o nich, ale i seniorach z osiedli podmiejskich, dedykowana jest akcja “Telefon dla seniora”. Włodarz przypomina o wciąż aktualnym specjalnym numerze dla seniorów. Akcja zapoczątkowana wiosną, w pierwszych tygodniach epidemii, koordynowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. Telefon dla seniorów, nr 690-448-795, jest aktywny w godz. od 8.00 do 16.00. Osoby dyżurujące przy telefonie odbiorą i zareagują na każdy sygnał o konieczności niesienia pomocy, czy to w dostarczeniu zakupów, czy realizowaniu recept. Także w przypadku tej akcji prezydent apeluje o dzwonienie tylko w wyjątkowych sytuacjach, a także o odpowiedzialność, nie narażanie osób niosących pomoc na zakażenie. – Nie możemy dopuścić do sytuacji, że nie będzie miał kto tę pomoc nieść. Bądźmy odpowiedzialni – podkreśla prezydent Bożek.
Od najbliższego poniedziałku do tarnobrzeskich seniorów docierał będzie jesienny numer Informatora Seniora. Dystrybucją zajmą się druhowie z OSP oraz MOPR.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu zadbał także o pensjonariuszy i personel tarnobrzeskich domów pomocy. Od 19 października br. również na ich potrzeby uruchomiony został specjalny telefon. Pod numerem tel. 15 822-13-13, w każdy poniedziałek roboczy w godz. od 8.00 do 15.00, będzie można uzyskać pomoc i poradnictwo psychologiczne. Dyżury telefoniczne będą pełnić psycholodzy zatrudnieni w MOPR.
W związku z drastycznie rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa od jutra, 24 października, ulicami Tarnobrzega jeździć będą samochody OSP nadające komunikaty przypominające każdemu o podstawowych zasadach mających zminimalizować ryzyko zakażenia. Podobne komunikaty nadawane będą na miejskim targowisku. Zarządca placu targowego zapewni ponadto środki do dezynfekcji rąk. – Pamiętajmy, szczególnie jutro, robiąc sobotnie zakupy, czy to w sklepach, czy na targowisku, o maseczkach i dystansie. Tylko tyle i aż tyle. Nie bagatelizujmy zagrożenia, bądźmy odpowiedzialni – apeluje prezydent Dariusz Bożek.