W wieku 90 lat zmarł Ludwik Bogacz, kombatant antykomunistycznego podziemia i członek tarnobrzeskiego Młodzieżowego Ruchu Oporu.

Ludwik Bogacz przyszedł na świat w 1930 roku w Ocicach. Jego starszym bratem był Kazimierz Bogacz – popularny „Bławat”. I to właśnie on miał duży wkład na zaszczepienie w Ludwiku wartości patriotycznych oraz zainspirował młodszego o 16 lat brata do działalności w powstającym w Tarnobrzegu Młodzieżowym Ruchu Oporu.

Za przynależność do antykomunistycznego podziemia Ludwik Bogacz zapłacił wysoką cenę – został aresztowany, a następnie skazany na 2 lata pozbawienia wolności. Swoją karę odbywał w Przemyślu, we Wronkach i Świdnicy. Po wyjściu z więzienia został skierowany do Wojskowych Batalionów Pracy, gdzie przymusowo wydobywał węgiel w śląskich kopalniach.

Po odwilży w 1956 roku, komunistyczne władze nie odpuściły Ludwikowi Bogaczowi poddając go inwigilacji oraz licznym prześladowaniom.

Po transformacji ustrojowej w 1989 roku, Ludwik Bogacz włączył się w działalność tarnobrzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2019 roku, podczas miejskich obchodów dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych, doczekał się uhonorowania przez Tarnobrzeg Młodzieżowego Ruchu Oporu. Imię organizacji nadano jednemu z tarnobrzeskich rond. Mimo 89 lat i problemów zdrowotnych, Ludwik Bogacz był jedną z osób, które odsłoniły pamiątkową tablicę na rondzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =