Słowa stały się faktem. 30 listopada na terenie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Chmielowie został podpisany akt notarialny, którym gmina nieodpłatnie przekazuje ponad 4. hektarowy teren pod budowę zakładu karnego dla kobiet. Będzie to najnowocześniejszy w Polsce i jeden z nowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.

Podczas specjalnie zwołanej konferencji, stronę rządową reprezentowali wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i dyrektor generalny Służby Więziennej generał Jacek Kitliński. Nie zabrakło gospodarza gminy, burmistrza Nowej Dęby Wiesława Ordona. Inwestycja w Chmielowie kosztować będzie około 48 milionów złotych, a fundusze na ten cel pochodzić będą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Na początku listopada podpisaliśmy umowę gwarantującą nam ponad 50 milionów euro na realizację projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”. Część tej kwoty posłuży do sfinansowania budowy więzienia w Chmielowie – potwierdził minister Marcin Warchoł. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2021 roku i potrwać 2-3 lata. Będzie to jeden z pięciu tak nowoczesnych obiektów w kraju, w którym znajdzie pracę minimum 100 funkcjonariuszy.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej dziękował burmistrzowi za świetną współpracę, a ministrowi za lokalizację inwestycji w tym, a nie innym miejscu i udane negocjacje z Norwegami, dzięki czemu możliwe jest rozpoczęcie budowy.

Nowością jest, że kompleks w całości będzie dedykowany kobietom. Wedle prawa płeć nie ma znaczenia, niemniej uznajemy, że kobiety wymagają więcej uwagi i poświęcenia. Tu warunki będą godne. Ważne jest, że panie, których rodziny są na Podkarpaciu, będą mogli je łatwo i szybko odwiedzać – mówił dyrektor Kitliński. Jednocześnie zwrócił się do lokalnych przedsiębiorców: – Tutaj kobiety mają się też uczyć zawodu. Zapraszam do zgłaszania się do współpracy, hala produkcyjna będzie profilowana pod aktualne zapotrzebowanie.

Radości z inwestycji nie krył burmistrz Wiesław Ordon: – Serdecznie dziękuję za taką decyzję, czujemy się wyróżnieni. To wielkie wydarzenie dla gminy, wielkie wydarzenie dla Chmielowa. Nowoczesny ośrodek penitencjarny dla kobiet zapisuje się na kartach historii, ale przede wszystkim w życiu społeczno-gospodarczym naszej gminy. Była tu mowa o miejscach pracy, hali produkcyjnej, to ważne dla gminy. Z naszej strony nie było żadnych oporów, żadnego zwlekania z tym, by inicjatywę przekazaną samorządowi w 2018 r. przez ministra Warchoła podjąć i doprowadzić do szczęśliwego końca. To wydarzenie przywraca miejsce Chmielowa na mapie penitencjarnej kraju.

460 osadzonych

Przypomnijmy: plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet o pojemności ok. 250 miejsc zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem. W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

48 milionów

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m kw. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Nowe możliwości

Nowoczesny zakład karny na terenie gminy Nowa Dęba będzie szansą i nowymi możliwościami dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli także na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.

Źródło: UMiG Nowa Dęba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + seventeen =