Najnowocześniejszy w Polsce…

…i jeden z nowocześniejszych w Europie. O czym mowa? O zakładzie karnym dla kobiet, który powstanie w Chmielowie. Na najbliższej sesji 25. listopada radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie podejmą uchwałę w sprawie przekazania gruntów na to zadanie, a na 30. listopada zaplanowane jest uroczyste podpisanie aktu notarialnego.

Działania związane z rozbudową Aresztu Śledczego w Nisku – Oddział Zewnętrzny w Chmielowie, podjęte zostały przez Radę Miejską w Nowej Dębie już w roku 2005. W drodze darowizny dla Skarbu Państwa, przekazane zostały wtedy działki o powierzchni około 1,3 ha. Decyzja o rozbudowie więzienia zapadła po wizycie wiceminister Beaty Kępy w Chmielowie. Jednakże po wyborach parlamentarnych w 2007 r., władze odstąpiły od rozbudowy więzienia w Chmielowie, na korzyść więzienia w Opolu Lubelskim. – Dziś wracamy do dawnej koncepcji rozbudowy więzienia. Gmina chce przekazać pod rozbudowę oddziału zewnętrznego kolejne działki, dla których przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w uzgodnieniu ze Służbą Więzienną – mówi burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby rozbudowa więzienia w Chmielowie została zrealizowana, dlatego wyrazimy zgodę na przekazanie działek. To ważny aspekt rozwojowy dla naszej gminy, dlatego cieszę się, że jest determinacja ze strony wiceministra Marcina Warchoła, aby projekt zrealizować – puentuje temat przewodniczący RM Damian Diektiarenko.

460 osadzonych

Plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet o pojemności ok. 250 miejsc zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.

W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne. 

40 milionów

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m kw. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Całkowity koszt rozbudowy oddziału szacowany jest na około 40 mln zł i ma być w znacznej części pokryty z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać od dwóch do trzech lat.

Nowe możliwości

Nowoczesny zakład karny na terenie gminy Nowa Dęba będzie szansą i nowymi możliwościami dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli także na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.

Wedle zapowiedzi, w nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny oznacza także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych – nie kryje radości wieloletni radny z Chmielowa Stanisław Skimina.

Info: Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba

Foto: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj