Izolatorium to miejsce gdzie hospitalizowani są pacjenci z powodu COVID-19, którzy jednocześnie nie wymagają już leczenia szpitalnego. Koszty pobytu pacjentów w izolatoriach pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwsze izolatoria powstały pod koniec marca 2020 roku, obecnie w Polsce jest ich 38, z czego 3 na terenie naszego województwa.

„Zwiększenie miejsc w izolatoriach pozwoli na bezpieczne umieszczenie w nich pacjentów chorych na COVID-19, których hospitalizacja nie jest konieczna ze względu na łagodniejszy przebieg infekcji. Miejsce w szpitalach zajmą pacjenci wymagający stałej opieki lekarskiej” – zaznacza Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opieką w izolatorium objęte są osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, które lekarz lub inspektor sanitarny skierował do izolatorium. Wśród nich są m.in. osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać w miejscu zamieszkania. Mogą tam być również skierowane osoby hospitalizowane z powodu COVID-19, które ze względu na poprawę stanu zdrowia, nie wymagają już leczenia w warunkach szpitalnych.

Obecnie województwo podkarpackie jest zabezpieczone przez 3 izolatoria:

– Centrum Medyczne MEDYK w Jasionce k/Rzeszowa, które zapewnia 173 miejsca

– Centrum Medyczne MEDYK w Rzeszowie, które zapewnia 127 miejsc

– Centrum Medyczno-Charytatywne im. Św. Józefa w Przemyślu, które zapewnia 64 miejsca

Łączna liczba miejsc w trzech izolatoriach wynosi obecnie 364, zajęte są obecnie 42 miejsca. 

Info: Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj