Prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem przyjechali w minioną niedzielę, 5 lipca, do Nowej Dęby, by uczestniczyć w przysiędze składanej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia pułkownika Łukasza Cieplińskiego pseudonim „Pług”.

Wydarzeniu, które na placu majora Jana Gryczana, bohatera spod Westerplatte, zgromadziło dużą publiczność, towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Gośćmi uroczystości byli także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl, posłowie: Zbigniew Chmielowiec i Rafał Weber, sekterarz stanu w ministerstwie infrastruktury oraz samorządowcy, na czele ze starostą tarnobrzeskim Jerzym Sudołem i burmistrzem Nowej Dęby Wiesławem Ordonem.

Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak podziękowali terytorialsom za ich zaangażowanie i pomoc w trudnym czasie pandemii i podtopień. Ledwie kilka dni temu żołnierze WOT ratowali tych, którym woda zabrała dorobek całego życia.

Dziś, nosząc wojskowe mundury nie jesteście tylko wolontariuszami – mówił prezydent Duda. – Jesteście przedstawicielami Rzeczpospolitej, polskimi żołnierzami. Reprezentujecie państwo polskie. Z całego serca wam za tę reprezentację dziękuję i gratuluję tej złożonej wojskowej przysięgi. Niech będzie ona dla was wskazaniem życiowej drogi.

Przysięga wojskowa była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na obiektach szkoleniowych OSPWL w Nowej Dębie. Organizatorem „szesnastki” był 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. Podczas szkolenia, pod okiem doświadczonych instruktorów, ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania
pierwszej pomocy oraz topografii.

Po wojskowych uroczystościach był czas na wspólną grochówkę i rozmowy z prezydentem Dudą, który spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców Nowej Dęby. Podczas pikniku wiele razy pozował do wspólnych zdjęć i uścisnął wiele dłoni swoich sympatyków. Usłyszał nawet „Sto lat”.

Info: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

Fot. KSP


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + 5 =