DON'T MISS

TECH AND GADGETS

TRAVEL GUIDES

FASHION AND TRENDS

STAY CONNECTED

0FaniLubię
65,664ObserwującyObserwuj
16,698SubskrybującySubskrybuj

LATEST REVIEWS

POPULAR VIDEOS

EDITOR'S PICK

MARIANNA OKLEJAK

– urodzona w 1981 r.

– ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowniach Projektowania Książki i Ilustracji

– rysuje, projektuje książki, okładki płyt, szyje, jest fascynatką muzyki ludowej
i polskiego folkloru, współpracuje z instytucjami kultury i z wydawnictwami

– do najbardziej znanych książek należą: seria „Basia”, „Co okręt wiezie”, „Dzień
z księżniczką. Angielski dla najmłodszych”, „Cuda wianki”, „Cuda Niewidy”

 – jej ilustracje zdobywały przyznane przez Polską Sekcję IBBY nagrody („Cuda wianki”
w 2015, „Jestem miasto. Warszawa” w 2012) i wyróżnienia („Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej”). Zostały też wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”, „Cuda wianki”), trafiły także do finału prestiżowego konkursu CJ Picture Book Award w Korei Południowej (2010) i Nami Island (2017).
Gościły na wystawach w Polsce i za granicą

                W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury gościmy kolejną  dwudziestą pierwszą wystawę  z autorskiego cyklu „Elle a Créé”, w którym prezentowane są dokonania najlepszych polskich artystek. Tym razem są to ilustracje Marianny Oklejak – „Cuda wianki” i „Cuda niewidy”.

Wyrażenie „Cuda wianki” oznacza w języku polskim rzeczy niezwykłe, niepowtarzalne, nieco nierealistyczne lub nieosiągalne. Tak niezwykła i niepowtarzalna jest książka
„Cuda wianki. Zagadki dla młodszych i starszych”. To niezwykła publikacja, która powstała z zachwytu. Autorka zrobiła subiektywny przegląd tradycyjnych haftów, wycinanek, zabawek, instrumentów muzycznych i innych elementów rodzimej kultury ludowej. Wplotła to w opowieść o zwykłym, codziennym życiu. Potwierdziła tym samym tezę o ponadczasowości polskiego folkloru i aktualności jego języka.”Cuda wianki” to książka pełna barw, harmonii, rytmów, pięknych ornamentów. Skierowana jest do każdego, wielokrotnie nagradzana (nagroda polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2015, wyróżnienie w plebiscycie „must have 2016”).

Po dwóch latach Marianna Oklejak tworzy kolejną, autorską książkę dla miłośników polskiego folkloru i z miłości do niego: „Cuda Niewidy. Zagadki dla młodszych                 i starszych” (wyróżnienie w Konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY, finał konkursu „The Golden Pinwheel Young Illustrators Competition w Szanghaju”). Dwaj bracia wyruszają w drogę w poszukiwaniu szczęścia. Po drodze napotykają fantastyczne postacie, wprost z polskich bajek i ludowych  podań: zwierzęta, wróżki, czarownice….

Ilustracje w książkach artystka stworzyła  w formie wycinanek – wielobarwnych ornamentów, kwiatów, korali, butów, pierścieni, kluczy i roślin.

Wszystkie te wzory są interpretacją i inspiracją a nie kalką. Łamią schematy i zdejmują z folkloru odium Cepelii. Są nowoczesne i klasyczne zarazem. Sztuka tradycyjna to więcej niż Cepelia!, to więcej niż Łowicz czy Podhale. Folklor nie jest staromodny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ